Wąskotorówka w Rogowie.

Wąskotorowa  Kolej Rogowska
 
Wszystkie zdjęcia: Canon Eos 50, Kodak FB 200, skan z negatywu: Epson V500.


Oto temat w sam raz na kwiecień, bowiem wkrótce zaczynamy sezon
jednodniowych wycieczek rodzinnych oraz rozliczamy podatek dochodowy za rok ubiegły ;)


Entuzjazm i zaangażowanie ludzi skupionych wokół tej inicjatywy są godne podziwu
i warte 1%  naszego podatku :)

Nasza rodzina odwiedziła kolejkę we wrześniu 2011 roku i dotąd bardzo miło
wspominamy tamto wydarzenie.

Manewry na stacji Rogów Wąsk. Towarowy


"Wąskotorowa linia rogowska powstałą w czasie I wojny światowej, w latach 1916-17. Wybudowana została przez Niemców i jej głównym zadaniem było dowożenie żołnierzy oraz materiałów woskowych na linię frontu. Biegła z Rogowa , gdzie znajdowała się stacja przeładunkowa z kolei normalnotorowej, przez Rawę Mazowiecką i Biała Rawską w stronę Grójca. Jej długość tuż po powstaniu wynosiła 75 km. Po drugiej wojnie światowej użytkowana była jedynie na 49 km odcinku do Rogowa do Białej Rawskiej,  gdzie przewoziła głównie płody rolne i służyła jako kolej osobowa.  Obecnie kolejka kursuje jedynie w weekendy i przewozi turystów."
(źródło: "Województwo w sercu Polski. 500 zagadek turystyczno-krajoznawczych o Łodzi i regionie łódzkim"  Wydawnictwo Literatura 2005, Łódź, Maciej Kronenberg, Wojciech Janas, Paweł Mroziak, Aleksandra Sudowska, Agnieszka Bara, str. 143 ).
 



Podczas manewru na stacji w Głuchowie. 

Obecnie kolejka służy celom edukacyjnym i turystycznym, więc świetnie nadaje się jako pomysł na wycieczkę indywidualną lub zorganizowaną, połączoną z dodatkowymi atrakcjami (np. ognisko na stacji w Jeżowie z jeżowskimi kiełbaskami, zwiedzanie sali muzealnej na stacji Rogów Wąsk. Towarowy, zwiedzanie arboretum w Rogowie czy skorzystanie z innych propozycji Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz