Czarujące wnętrze kasyna nastrojowo oświetlone poprzez szklany dach przypomina trochę świątynię. Jest tak cicho; oniemiali w zachwycie nieliczni goście zazwyczaj bezszelestnie przemieszczają się po budynku.
Lwów 2012, wszystkie zdjęcia: Canon Eos 50, Kodak FB 200
Bogato rzeźbione drewniane schody, znakomicie wyeksponowane także dzięki
górnemu doświetleniu, stanowią główną ozdobę tego miejsca. Niemniej jednak na wszystkich kondygnacjach znajdują się wyszukane dekoracyjne detale. Także dobrze ukryta biblioteka dostarcza nie lada atrakcji: jest bowiem dwukondygnacyjna i wyposażona w galerie i kładki. Nie wolno też pominąć niedużej, ale urokliwej loggii (od frontu), która aż zaprasza do wygrzewania się w słońcu.
Budynek Kasyna Narodowego wzniesiono w 1897 roku wg projektu Wiedeńczyków: Ferdynanda Fellnera i Hermana Hellera (za: Lwów. Przewodnik. Przemysław Włodek, Adam Kulewski, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2006, str. 178) .
We współczesnych przewodnikach obiekt ten niekiedy nazywany jest Kasynem Szlacheckim. Jednak warto zauważyć, że w książkach adresowych dawnego Lwowa (kolejno z lat: 1900, 1902, 1910, 1913 ) wskazywano jednogłośnie, że pod adresem ul. Mickiewicza nr 6 (dzisiaj ul. Czynu Listopadowego nr 6) mieści się Kasyno Narodowe. Natomiast żadna z w/w książek adresowych przedwojennego Lwowa nie wymienia Kasyna Szlacheckiego.
Niesamowita atmosfera, uwielbiam puste stare budynki z historią, czymś co dawniej było, a już lata jest nieaktualne. Zdjęcia bajka! Cudowny budynek
OdpowiedzUsuńKilka razy byłem we Lwowie, ale nigdy nie słyszałem o tym kasynie. Ten budynek raczej nie jest atrakcją turystyczną, a szkoda...
OdpowiedzUsuńO kasynie dowiedziałam się z przewodnika turystycznego, którego okładkę zdobiło zdjęcie tych właśnie drewnianych schodów z kasyna. Gdy zobaczyłam owo zdjęcie zapragnęłam odszukać to miejsce i udało się! W środku spotkałam niewielu turystów, więc obiekt pozostaje poza głównymi ścieżkami krajoznawczymi.
Usuń